piše Lavinika Brenda

Eminesku – Boja, reč i muzika, Međunarodni konkurs održan 15. januara u Vršcu povodom Nacionalnog dana kulture, godišnjice rođenja najuvaženijeg rumunskog pesnika Mihaja Emineskua. Drago mi je što sam usmeravala i podsticala našu decu da crtaju i pišu, pošto je njihov trud nagrađen. Nina Brenda, učenica VII/3, osvojila je II mesto (poezija u stihu). Lorena Bugar, učenica VII/3, osvojila je III mesto. Anđelina Dan, učenica IV/2, učestvovala je likovnim radom inspirisanim autorovom pesmom. Dodeljena joj je zahvalnica. Iako je vreme pandemije, nismo dopustile da nam uskraćuje rad i održavanje svesti o bitnosti kulture i njenog promovisanja kao i samog kreativnog rada i zabave.

La concursul internațional “EMINESCU – CULOARE, CUVÂNT ŞI MUZICĂ” organizat cu ocazia aniversării naşterii celui mai renumit poet român, Mihai Eminescu, sprijinit din partea C.N.M.N.R.S a C.P.E “Libertatea” şi a C.R.S. la Vârşeț, au participat şi elevele noastre, unde le-au fost înmânate diplomele şi mențiunile de participare. Angelina Dan cl.IV-2 a participat cu o lucrare de desen, inspirată din poezia lui Eminescu (Somnoroase păsărele) primind mențiune.La lucrări în versuri, Nina Brenda cl.VII-3  a obținut locul – II. Lorena Bugar a obținut locul III. Cu toate că e timpul pandemiei, nu am permis să ne împiedice munca şi importanța simțului de menținere a promovării culturii noastre.