izveštava učiteljica Dojna Bugar
relatează învăţătorea Doina Bugar

Manifestacija likovne kolonije “Obojeni svet detinjstva” održana je 07. oktobra tekuće školske godine. Učesnici su bili učenici nižih i viših razreda, koji pohađaju nastavu na rumunskom nastavnom jeziku. Zbog epidemiološke situacije manifestacija je održana online. Učenici su radili u svojim školama. Svim učesnicima su uručene diplome. Manifestacija nije takmičarskog karaktera.

Conform tradiţiei, în Săptămâna copilului, pe data de 07. octombrie anul curent, a avut loc colonia de arte plastice “Lumea colorată a copilăriei.” Participanţii au fost elevii de la cursul inferior şi cursul superior, care frecventează cursurile cu limba de predare română. Din cauza măsurilor sanitare şi a situţiei cu Covidul-19, modul de organizare a fost ca fiecare şcoală să desfăşoare activităţile în propria şcolă online.Toţi participanţii au primit diplomă.