izveštaj u slici i reči poslala učiteljica Lavinjika

U petak, 9. marta 2018. g. u Vladimirovcu je održan Festival narodnih običaja na kom su učestvovali učenici naše škole, đaci učiteljice Lavinjike i učiteljice Dojne. Štand naše škole bio je okićen tradicionalnim ćilimom i starom narodnom nošnjom, a posetioce i učesnike festivala poslužili smo kolačima napravljenim po starinskim receptima. Prvi deo festivala održan je u sali osnovne škole izložbom marcišora, prikazom narodnih običaja i aktivnostima u vezi sa rumunskim folklorom. Marcišor je mali broš, ’vesnik’ proleća kog su naši stari darivali dragim osobama prvog dana meseca marta, po kom je i dobio ovakvo ime. Verovalo se da će oni koji ga nose okačenog na grudima jedan ili više dana, biti zaštićeni od bolesti,  bogati i srećni . Zbog toga su majke plele marcišore tradicionalno u dve boje – crvenoj i beloj i darivali ih deci. U drugom delu festivala koji je održan u Domu kulture, naši učenici prikazali su jedan  stari običaj pod nazivom Vodonoše: noseći ćupove, devojke odlaze do bunara po vodu, dok ih momci krišom prate. Tako se upoznaju  i zatim igraju narodne igre slaveći dolazak proleća, lepših i veselijih dana.

About Author