✏ Aleksandar Netković
De 1 Martie România salută venirea primăverii cu un Mărțișor, simbolul care reprezintă renașterea naturii, în prima zi de primăvară. Elevii clasei a V-3 împreună cu dirigintele lor Netcovici Alexandar au realizat un panou pe care se explică semnificația acestui străvechi obicei prin felicitări și marțișoare create de copii.
![](http://osecka.edu.rs/wp-content/uploads/2022/03/slika-marcisor-1024x781.jpg)
Rumunija 1. marta pozdravlja dolazak proleća Marcišorom, simbolom koji predstavlja ponovno rođenje proleća, prvi dan proleća. Učenici V-3 zajedno sa svojim odeljenjskim starešinom Netković Aleksandarom izradili su jedan pano na kojem objašnjavaju značenje ovog drevnog običaja kroz čestitke i marcišore izrađene od strane dece.